Tytuł tego artykułu należy potraktować z pewnym przymrużeniem oka, bo tak naprawdę każda pora jest dobra, by kupić rower – czy to swój pierwszy, czy kolejny. Jednak kupienie roweru w tych wymienionych okresach ma pewne plusy, szczególnie gdy będzie chodziło o kupno tego pierwszego.
Zimowy zakup – letnia jazda
Wycieczki rowerowe kojarzą się nam raczej z okresem letnim. Co prawda ostatnie zimy mamy takie, że zdarzają się dni, które idealnie nadają się na wycieczkę rowerową dla każdego (podczas nich nie jest ani zbyt zimno, ani zbyt ciepło), ale szczególnie początkujący raczej nie nastawiają się na zimowe wypady. I jest to w zasadzie słuszne założenie. Jeśli chodzi o samą jazdę na rowerze, to dla początkujących lepszym okresem na debiut będą raczej cieplejsze okresy w roku. Zimą można skupić się na ogólnej poprawie swojej kondycji, np. ćwicząc w domu, chociażby i na rowerze, tyle że stacjonarnym lub po prostu wykonując najprostsze ćwiczenia fizyczne.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w tym okresie rower kupić. Zrobimy to bez zbędnego pośpiechu, będziemy mieć czas na przemyślenia. Nie tylko dotyczące samego roweru – spokojnie skompletujemy również akcesoria rowerowe, które są równie ważnym zakupem, jak zakup roweru. Na popularnym serwisie allegro.pl znajdziemy spory wybór rowerów używanych, a jeśli interesuje nas zakup używanego egzemplarza, warto odwiedzić serwis ogłoszeniowy olx.pl i poszukać wśród ogłoszeń lokalnych.
Wybór typu roweru, jego części i jakości
Przede wszystkim musimy wybrać typ roweru – czy potrzebny nam będzie rower typowo miejski, górski, a może coś pośrodku, czyli coś bardziej uniwersalnego, co pozwoli poruszać się nam po asfalcie, ale także wjechać w trudniejszy teren. Należy też zwrócić uwagę na części rowerowe, które musimy wybrać w zasadzie już przed zakupem, czyli zakupić je wraz z rowerem. Dotyczyć to będzie np. ewentualnych amortyzatorów, ilości biegów (przerzutek), typu kierownicy, siodełka. Nie zapominajmy również o potrzebie dopasowania wielkości roweru do naszego wzrostu.
Jak praktycznie w przypadku każdego zakupu, nie możemy zapominać także o ogólnej jakości, czyli praktycznie również o cenie roweru. Jak najdroższy niekoniecznie będzie wyborem najlepszym (bo np. nie wykorzystamy jego możliwości, czyli wydamy niepotrzebnie pieniądze), jak najtańszy na pewno nie będzie wyborem dobrym, o czym szybko możemy się przekonać już w podstawowych sprawach (wyginające się plastikowe dźwigienki hamulców, pękające ośki, wykrzywiające się felgi, niewchodzące biegi i tak dalej…).
Akcesoria montowane na rowerze
Akcesoria rowerowe możemy podzielić na dwie grupy – pierwsza to te montowane na rowerze, a druga to akcesoria dla samego rowerzysty. Akcesoria, także te niezbędne, możemy zakupić również z rowerem lub dać sobie więcej czasu na przemyślenia. Do akcesoriów niezbędnych zaliczymy przede wszystkim dzwonek i oświetlenie. Co prawda przepisy nie wymagają oświetlenia rowerowego, jeśli poruszamy się rowerem za dnia, ale zawsze warto je posiadać. Czy to na wypadek przedłużenia się wycieczki, czy też chęci na wycieczkę wieczorową porą. Ogólnie – dla naszego bezpieczeństwa. Kwestią do wyboru będą takie akcesoria jak: błotniki, bagażnik (również np. w postaci kosza lub trójkątnej torby przypinanej do ramy), lusterko – ich posiadanie/nieposiadanie oraz ich typ.
Kolejnymi, innego typu akcesoriami/częściami, które należy w zasadzie zawsze ze sobą posiadać, nawet podczas niezbyt odległych wypadów, będą: pompka rowerowa wraz z mocowaniem, która uratuje nas nawet w przypadku niewielkiego przebicia koła; zapasowe wentyle rowerowe i komplet podstawowych kluczy – np. na wypadek poluzowania się którejś ze śrub. Przy braku kluczy proste dokręcenie poluzowanego koła urośnie do wielkiego problemu i przerwie naszą wycieczkę. Jeśli nie całkowicie, to przynajmniej do momentu, gdy znajdziemy kogoś, kto będzie mógł nam pomóc. Jeśli nie mamy problemu z takimi rzeczami jak zaklejenie dętki, to powinniśmy mieć przy sobie również łyżkę do ściągania opon i łatki. Ewentualnie można je zastąpić uszczelniaczem do przebitych dętek, jednak zajmuje on zawsze trochę więcej miejsca niż łyżka i łatki. Przezorni mogą wozić ze sobą zapasowy łańcuch lub przynajmniej spinkę, która umożliwi naprawienie łańcucha zerwanego.
Akcesoria dla ochrony rowerzysty
Osobną grupą akcesoriów rowerowych są akcesoria, które znajdą się na rowerzyście. Kaski rowerowe nie są wymagane, ale to znowu kwestia bezpieczeństwa, czyli coś, z czym ciężko dyskutować. Jest to nasz wybór, ale pamiętajmy, że w tych sprawach myślimy za nasze dzieci. Podobnie ma się sprawa innych ochraniaczy. Można zaliczyć do nich też okulary rowerowe. Jest to rzecz, która przyda się nam na każdej wycieczce. Kask uratuje nas podczas sporadycznie mogącego zdarzyć się wypadku, okulary będą nas chronić praktycznie podczas każdej przejażdżki – przed wpadającymi do oka owadami, przeróżnymi paprochami, a także przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Tutaj również nie zapominajmy o jakości. Wygodne ubranie, a przede wszystkim buty, też są rzeczą, o którą na pewno warto zadbać.
Podczas jazdy rowerem powinniśmy posiadać ze sobą również coś do przechowywania napojów. Tym czymś może być mocowany do ramy roweru bidon. Napój możemy wozić też w innych miejscach, czyli we wspomnianych wcześniej bagażnikach, ewentualnie w plecaku itp. Jednak plecak ma swoje minusy (obciążenie pleców, pocenie się) i niekoniecznie zawsze będziemy chcieli go używać. W takich miejscach schowamy też coś do jedzenia.
Jak wybrać rowerek dla dziecka
Słowo podsumowania
Jak widzimy, tych rzeczy do zakupu i wcześniejszych przemyśleń jest naprawdę sporo. Dlatego właśnie okres zimy i wczesnej wiosny jest bardzo dobrym momentem, by o zakupie roweru zacząć myśleć, by tego zakupu dokonać i dzięki akcesoriom go uzupełnić, a także do tego, by mieć czas na fizyczne przygotowanie się do jazdy na nim. I nie, nikt nie zapomniał o późnej jesieni. Po prostu… za długo trzeba by było wtedy czekać na wiosenną lub letnią przejażdżkę.
Szkoda, że w Polsce nie ma dobrej pogody na jazdę na rowerze przez cały rok.