JAK WYBRAĆ ROWEREK ROWER DLA DZIECKA?

Rower to idealny pomysł na prezent dla naszej pociechy, który sprawi mu dużo radości i nauczy go nowych zdolności. Zapewne każdy z nas miał swoją pierwszą jazdę na rowerze, której nigdy nie zapomni i chciałby, żeby także dziecko poczuło “wiatr we włosach” i wyruszyło w ekscytującą podróż, tylko zanim to nastąpi, należy wybrać odpowiedniej jakości rower, który będzie dostosowany do Twojego dziecka, by zapewnić mu jeszcze więcej radości.

Oto kilka przydatnych wskazówek, którymi warto się kierować przy zakupie rowerka dla dziecka.

ROWEREK DLA DZIECKA

Jak wybrać rowerek dla dziecka?

Przy wyborze rowerka dla naszej pociechy warto zwrócić uwagę na jego wiek i wzrost. W zależności od tego jak szybko rośnie dziecko, najlepiej kupować nowy model co 2-3 lata, znów kierując się kryteriami podanymi powyżej. Najlepiej zacząć od rowerka biegowego, a potem kupić taki który posiada odczepiane boczne kółka, by następnie przesiąść się do dwukołowego roweru.

Rowerek biegowy

Jest on przeznaczony dla dzieci, które ukończyły 18 miesiąc życia. Posiada trzy lub cztery koła dla zapewnienia stabilizacji i kupienie go na początek, pozwala nauczyć dziecko równowagi i koordynacji, co pozwoli lepiej i szybciej nauczyć dziecko pedałowania na zwykłym rowerku. Najlepiej jest zakupić rowerek biegowy drewniany, ponieważ jest on mocniejszy, wytrzymały i lepiej znosi warunki pogodowe niż rowerek wykonany na metalowej ramie, lecz nie wszystkie rowerki drewniane posiadają regulacje wysokości położenie siodełka, co jest ważne przy zakupie roweru dla dziecka.

ROWEREK DLA DZIEWCZYNKI I CHŁOPCA

Wybierając rower dla chłopca czy dziewczynki, trzeba zwrócić uwagę czy jest on lekki, mocny, bezpieczny i dostosowany do wzrostu dziecka.
Dobrze dobrany pojazd zapewni dziecku frajdę z jazdy, za to źle dobrany może doprowadzić nawet do kontuzji czy złamania, jeśli dziecko i rodzic nie będą uważać.
Ważne jest, by stopa jadącego miała kontakt z podłożem, zapewnia to poczucie, że dziecka panuje nad rowerem.
Nie warto wybierać roweru górskiego, ponieważ sprawia on, że jadący musi się pochylić nad kierownicą, co nie jest dobre dla postury Twojego dziecka.
Warto zwrócić uwagę, czy rower posiada “hamulce nożne”- ułatwi to dziecku zatrzymanie.

ILE POWINIEN WAŻYĆ ROWEREK DLA DZIECKA

Najlepiej gdyby być lekki i wygodny. Nie polecamy zakup roweru, który waży 10-12 kg, utrudniłoby to jazdę waszej pociechy. Dziecku trudniej byłoby ruszyć z miejsca, a po 10-20 minutach by się zmęczyło, i odebrało większość frajdy, która płynie z jazdy na rowerze. Jeśli chcemy kupić rower i mamy jeden, który waży 5 kg a drugi 10 kg, najlepiej wybrać ten pierwszy, i niestety, też droższy. Rowerek, który jest lżejszy, będzie się lepiej sprawdzał, jeżeli dziecka będzie chciało jeździć po pagórkach czy w terenie leśnym, lecz jeżeli dziecka będzie się poruszało jedynie po chodniku, to kwestia masy nie jest tak ważna, ale nadal istotna, ponieważ procentowy stosunek masy roweru do wagi dziecka jest bardzo wysoki.

Zima i wczesna wiosna, czyli najlepszy czas na… kupno roweru

Najważniejsze jest, jednak by Twoje dziecka miało frajdę z jazdy i było bezpieczne. Nie powinno zabraknąć kasku czy elementów odblaskowych, ponieważ niektóre dzieci szybko uczą się jeździć na rowerze i równie szybko chcą na nim jeździć, co nie jest bezpieczne przy pobliżu ulicy czy nawet zwykłej drogi.
Powinniśmy zapewnić komfort przy jeździe na rowerku oraz również by chciało na nim jeździć. Wybranie modelu w ulubionym kolorze pociech i podanie drobnych elementów, jak koszyk czy trąbka, na pewno zachęcą niejednego do długiej jazdy na rowerze.

1 comment

leave a comment