Pokonywanie długich tras na rowerze i podróżowanie na dwóch kółkach dźwigając cały nasz bagaż stało się jednym z wielkich hobby miłośników outdooru. Bikepacking to sztuka pokonywania kilkudniowych tras lub wycieczek przy użyciu jak najlżejszego bagażu i wygodnego przewożenia go na własnym rowerze, wykorzystując do tego celu samą ramę roweru lub osprzęt pozwalający na zamocowanie plecaków, kieszeni, fanny packów itp. Oto kilka ogólnych wskazówek na temat sprzętu potrzebnego do takich przygód i jak go rozłożyć, by nie stracić komfortu mimo dźwiganego ciężaru.
Ważne jest, aby ciężar bagażu spoczywał na rowerze, a nie na plecach. Na plecach możemy nosić lżejszy i wygodniejszy plecak, o niewielkiej wadze, oraz ważne akcesoria, które są nam potrzebne częściej lub mają dużą wartość: nawodnienie, żywność energetyczną, portfel, telefon komórkowy, okulary przeciwsłoneczne, klucze itp.
Starannie dobieraj produkty, które zamierzasz zabrać ze sobą, zwłaszcza odzież. Staraj się wybierać różnorodne ubrania, aby móc stawić czoła każdym warunkom pogodowym. Upewnij się, że masz wodoodporne kurtki i jakąś odzież termiczną. W każdym razie ubrania powinny być lekkie, kompaktowe, łatwe do złożenia i przenoszenia oraz szybkoschnące, ponieważ prawdopodobnie będziesz musiał je od czasu do czasu wyprać i mieć gotowe na następny dzień. Jeśli jeszcze nie wiesz, gdzie się wybrać na kolejną wyprawę rowerową, polecamy piękną Bukowinę Tatrzańską. Sprawdź atrakcje w linku.
Oprócz odzieży potrzebne będą pewne akcesoria, które zawsze są wskazane przy tego typu przygodach. Z wielu sytuacji może nas wyciągnąć multi-tool, niezbędna jest też mała latarka lub zestaw oświetleniowy i oczywiście lekki plecak do noszenia na plecach, jak wspomnieliśmy wcześniej z podstawowymi i często używanymi przyborami.
Trzeba będzie zabrać także własny śpiwór. Na rynku jest coraz więcej różnych stylów, a rozmiary i waga śpiworów są coraz mniejsze, więc jeśli odpowiednio wybierzesz, możesz zabrać swój śpiwór również na wyprawę bikepackingową.
Przybory toaletowe powinny być zapakowane w małą, lekką torbę toaletową lub torebki foliowe. Nigdy nie powinno zabraknąć dezodorantu, kremu przeciwsłonecznego, kremu nawilżającego, mydła, szamponu, pasty do zębów i szczoteczki. Wszystkie pojemniki i opakowania w formacie mini.
Jednym z kluczy do poczucia komfortu na naszym rowerze podczas trasy jest symetryczne rozłożenie ciężaru. Niezależnie więc od tego, czy używamy sakw, plecaków, małych sakw czy toreb, musimy zadbać o to, by ciężar umieszczony po obu stronach roweru był podobny, dzięki czemu bez problemu utrzymamy równowagę na naszym rowerze.