Aby bezpiecznie jeździć na rowerze, nie możemy zapomnieć o kilku podstawowych rzeczach takich, jak używanie kasku, odpowiednia odzież, konserwacja roweru i oświetlenie.

Decydując się na jazdę na rowerze, niezależnie od rodzaju używanego roweru, musimy mieć świadomość, że poruszamy się pojazdem i w związku z tym ponosimy odpowiedzialność, zarówno osobistą, jak i wobec innych użytkowników ruchu drogowego. Jeśli chcesz mieć dodatkowe zabezpieczenie od wyrządzonych szkód na drodze kierując rowerem, rozważ OC na rower. W tym artykule przeczytasz, czy warto.

Bezpieczeństwo jest niezbędne, aby nasze doświadczenie z jazdy było przyjemne i abyśmy mogli się dobrze bawić. Ponadto często jeździe na rowerze towarzyszą dzieci, co wiąże się z większą odpowiedzialnością. Z tego powodu należy pamiętać o szeregu podstawowych aspektów bezpieczeństwa:

Przed każdą wyprawą rowerową niezbędny jest kask (zawsze w odpowiednim rozmiarze i prawidłowo dopasowany), w przeciwnym razie bezpieczeństwo będzie mniejsze.

Odpowiednia odzież i obuwie do jazdy na rowerze. Może się wydawać, że każda odzież sportowa jest odpowiednia, ale tak nie jest. Na przykład spodenki i ircha chronią ciało podczas siedzenia na siodełku, a rękawiczki są niezbędne, aby uniknąć otarć podczas chwytania kierownicy.

Bądź widoczny, zwłaszcza na drodze. Starajmy się jeździć w ciągu dnia, unikając wschodów i zachodów słońca. Jeśli musisz to zrobić, bądź jak najbardziej widoczny.

Przestrzegaj zasad ruchu drogowego. Nie zapominaj, że prowadzisz pojazd i dlatego musisz się tak zachowywać; respektuj znaki drogowe i sygnalizację świetlną.

Poszukaj trasy, która jest możliwie najbezpieczniejsza i dostosowana do Twojego poziomu sprawności fizycznej.

Dostosowany do potrzeb rower jest jednym z najważniejszych aspektów w zakresie bezpieczeństwa. Zarówno rozmiar roweru, jak i jego dopasowanie powinny być jak najbardziej zbliżone do wymiarów Twojego ciała, nie tylko ze względu na wygodę, ale również w celu zapobiegania kontuzjom.

Naucz się korzystać z przerzutek w swoim rowerze. Jeśli nie masz doświadczenia, będziesz masz tendencję do używania nieodpowiednich przerzutek, które utrudniają jazdę.