Sezon rowerowy w pełni, a Ty nadal zastanawiasz się jaki dwukołowiec wybrać? Istotną kwestią jest, gdzie zamierzasz jeździć! Jeśli mieszkasz w mieście i to w nim będziesz, poruszać się na rowerze nie ma sensu inwestować w drogi rower górski. Zwyczajnie wygodniejszą i nieco tańszą opcją jest rower miejski.
Jaki zatem rower na miasto?
Rower do poruszania się po mieście powinien zapewnić maksymalną wygodę, możliwość przewożenia niewielkiego bagażu i zakładania do jazdy dowolnego stroju. Nie będzie on przeznaczony do jazdy w sportowym stylu, ale trzeba pamiętać, że miejskie warunki, też jej nie zapewniają. Model roweru miejskiego charakteryzuje się dużymi, cienkimi kołami, niską ramą, szerokim siodełkiem i dużą kierownicą w kształcie tzw. jaskółki. Taka budowa roweru gwarantuje jazdę w komfortowej, wyprostowanej pozycji sylwetki i dobrą widoczność na drogę. Można na niego szybko i wygodnie wsiadać i zsiadać, co jest dość istotne w miejskich warunkach. Obniżona rama i zabudowany łańcuch pozwalają też na swobodny strój (w przypadku kobiet może to być nawet sukienka). Rower miejski sprawdza się do jazdy przede wszystkim po twardej, gładkiej powierzchni. Większość modeli doposażona jest w stylowy koszyk, który ułatwia przewożenie np. zakupów.
Jakie ma zalety jazda na rowerze miejskim?
Poruszanie się rowerem po mieście to niewątpliwie bardziej ekonomiczny i ekologiczny wybór niż autem, czy komunikacją miejską. Trasę możemy pokonać bardzo sprawnie, omijając uliczne korki. Mimo że nie jest to rower o sportowych predyspozycjach, również pozytywnie wpływa na naszą kondycję. W końcu wprawia nas w ruch. Co, ważne jazda na rowerze nawet po mieście pozwala się dotlenić, co ma masę pozytywnych skutków między innymi dla zdrowia psychicznego.